Datum objave: 28. listopada 2024.

Proteklih dana na satima Hrvatskoga jezika učenici šestih razreda učili su o početcima hrvatske pismenosti. Naučili su da je glagoljica bila prvo slavensko pismo te da ju je Konstantin Ćiril osmislio u devetom stoljeću. Saznali su da su Hrvati tijekom srednjeg vijeka imali tri pisma i tri jezika. Naučili su zašto su važni Trpimiriv natpis, Vinodolski zakonik i Bašćanska ploča te da je prva hrvatska tiskana knjiga Misal po zakonu rimskog dvora iz 1483. godine.

Učenici su naučili pisati na glagoljici. Pisali su motivirajuće poruke, a zatim su izrađivali različite predmete na koje su pisali glagoljička slova i riječi. Potrudili su se te su uspješno svladali glagoljičku azbuku i tako postali pravi mali glagoljaši. Složili su se kako nije bilo teško pisati na glagoljici te da glagoljicu trebamo sačuvati od zaborava jer je važan dio naše kulturne baštine.

učiteljica Ines Knežević

Pročitajte još

Škola plivanja

Škola plivanja

Učenici drugih i trećih razreda matične škole i područnih škola Živike i Ciglenik su tijekom svibnja sudjelovali u školi plivanja u gradskim bazenima u Slavonskom Brodu. Škola plivanja je organizirana u sklopu projekta „Od igre do ideje“ u okviru javnog poziva...

Predavanje iz Prve pomoći

Predavanje iz Prve pomoći

U utorak 26. svibnja ugostili smo djelatnicu Crvenog križa Slavonski Brod Andrijanu Žunić, koja je održala zanimljivo predavanje iz Prve pomoći učenicima 6. i 7. razreda. Predavanje je uvod u izvannastavnu aktivnost Prva pomoć koju škola planira uvesti u sljedećoj...

Skip to content