U čevrtak 27.lipnja na đakovačkom korzu ispred kuće Reischman upriličen je kratki program vezan uz bogatu baštinu kraja u večernjim satima.
Prikazan je kratki razgovor dviju ljelja koje su pričale o običaju ophoda ljelja ili kraljica na Duhove, zaštićenom od organizacije UNESCO kao nematerijalna baština, zapjevale prigodne pjesme, oduševile svojom osebujnom nošnjom u kojoj se ističe visoki šešir okićen cvijećem i mač. Nastupio je i momak koji je predstavio instrument samicu također zvanu i danguba te zasvirao na njoj.
Uslijedila je dodjela nagrada za likovne, a potom i literarne radove. Prisutni učenici i mentori dobili su priznanja i zahvalnice , knjigu Đakovački bušari-trideset godina izdane od strane TZĐ sa personaliziranim posvetama .
Baština djeci! Misao je vodilja malih vezova.
Prekrasno je doživjeti izložbu nošnji cijele Hrvatske stvaranu rukom djeteta. Sudjelovale su 62 škole i vrtići iz cijele Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Iznimno zadovoljstvo bilo je vidjeti našu Luciju , dobitnicu priznanja za najuspješniji likovni rad, kako pozorno prati sva dešavanja, sretna i ponosna uz svoju obitelj kao podršku te skromno kaže kako misli da uvijek može još kvalitetnije. Pozivam sve ljubitelje baštine u srce Slavonije dva iduća tjedna gdje uz folkolorne manifestacije ove najznačajnije smotre folkolora koja okuplja desetke tisuća sudionika možete vidjeti izložbu dječjih radova iz cijele Hrvatske na temu -Nošnja moga kraja.
Također su izloženi radovi Sare Rupčić, Ane Zulijan , Marka Benkovića i Magdalene Tomić iz šestog razreda.Dio atmosfere zabilježen je na fotografijama.
Tekst i fotografije
Učiteljica LK
Alena Martinović Mileusnić