> O školi  > Povijest
Povijest

Osnovna škola „Ljudevit Gaj“ nalazi se u Lužanima. Selo Lužani prvi puta se spominje u srednjovjekovnim ispravama požeškoga kaptola 1256. godine kao Lusan terra. Od tada do danas selo je preživjelo nekoliko promjena vlasti i imalo je različite statuse, Lužani su bili turska kasaba, graničarsko selo, sjedište župe Posavine te sjedište satnije Gradiške krajiške pukovnije br. 8. Danas su Lužani lijepo, ne preveliko, selo na obali rijeke Orljave.

O vremenu nastanka škole u Lužanima postoji nekoliko različitih dokumenata koji početke školstva u našemu kraju smještaju u različita vremena. U 18. stoljeću zavladale su u našim prostorima prosvjetiteljske ideje koje su uvođenjem reforme proveli carica Marija Terezija i njezin sin Josip II. U to vrijeme donesen je zakon o školstvu „Opći školski red“ u kojemu se nalaže da se u sjedištima pukovnija osnuju glavne škole, a u satnijama i župama škole s jednim učiteljem za sva razredna odjeljenja. Prema tim odredbama sredinom 18. stoljeća osnovana je prva elementarna škola u Oriovcu, a 1774. godine osnovane su škole u Lužanima i Stupniku. Tada se u školi najviše poučavalo čitanje, pisanje, računanje, vjeronauk i praktični gospodarski radovi. Nastava se odvijala na njemačkome jeziku.

Sljedeća pisana isprava u kojoj se spominje naša škola jest odredba cara Franje iz 1828. godine kojom određuje da se u Oriovcu sagradi trivijalna škola, a u Lužanima, Živikama i Malinu elementarne škole. Ravnatelj slavonske Vojne Krajine Nikola Hađić posjetio je Lužane 1833. godine te otvorio novu školu jer je zgrada dotadašnje škole bila stara i trošna. Nova škola imala je vlastitu zgradu s dvije učionice i hodnikom. U toj zgradi škola je radila sve do 1962. godine.

Od tada pa sve do danas škola radi u školskoj zgradi na adresi Vladimira Nazora 59. Zgrada se u početku sastojala samo od 8 učionica, no 1976. godine dograđene su upravne prostorije i športska dvorana, 2005. godine dograđena je školska knjižnica, informatička učionica te ured za pedagoginju, a do danas su dograđene još 4 učionice. Škola je prostrana i dobro opremljena za kvalitetan rad učitelja i učenika.

Ispred škole postavljen je spomenik poginulim braniteljima Domovinskoga rata i izrazito je lijepo uređen okoliš, iza škole nalaze se školsko igralište, nogometno igralište i teniski tereni, a u blizini škole su i park i crkva.

U svojoj povijesti škola je nekoliko puta mijenjala ime pa je tako 1976. godine postala OŠ „25. Brodska brigada“, a od 1991. godine nosi naziv OŠ „Ljudevit Gaj“. Matična je škola s dvije Područne škole u Cigleniku i Živikama. U školi je trenutno zaposleno 34 djelatnika, a školu pohađa 179 učenika. Ravnatelj škole je Petar Delić.  On je na ravnateljskome mjestu naslijedio ravnateljicu Jasnu Martinović 02. rujna 2010. godine.

« Lipanj 2021 »