Terenska nastava 8. razreda Pakrac-Lipik-Okučani

Autor: Ivan Trojić, 20. 12. 2023.

U srijedu su 13. prosinca 2023. učenici osmog razreda u pratnji razrednika i učitelja informatike išli na terensku nastavu „Pakrac – Lipik – Okučani“ u organizaciji turističkih zajednica navedenih gradova i Memorijalnog centra Domovinskog rata iz Vukovara.

Učenici su došli na prostor Gradske tržnice odakle su se uputili na predavanje ispred spomen ploče kod Policijske postaje Pakrac. Nakon toga posjetili su selo Kusonje gdje su imali kratko predavanje ispred lokalne kapelice Male Gospe.

Nakon toga učenici su otišli u Kino „Pakrac“ u kojem ih je profesor povijesti iz Pakraca upoznao sa samim početcima Domovinskog rata i događajima koji su se događali netom prije i poslije. Predavanje je trajalo 45 minuta uz prikladnu prezentaciju.

Nakon ručka učenici su krenuli prema centru Pakraca gdje su u pratnji vodiča obišli kovaonicu novca i izradili svoje kovanice koje su ponijeli kao uspomenu na ovo putovanje. Na samom kraju boravka u Pakracu posjetili su i Muzej vojne i ratne povijesti.

Nakon Pakraca uputili su se prema Lipiku gdje su posjetili Državnu ergelu Lipik. Zbog kišnog vremena nisu mogli obići grad Lipik, no kratko predavanje za njih je održano u autobusu.

Pri povratku zaustavili su se u Okučanima ali zbog lošeg vremena nisu obišli spomen – obilježje braniteljima poginulim u akciji Bljesak.
Poučna i zanimljiva terenska nastava završila je povratkom u Lužane u večernjim satima.

Ostale fotografije možete pogledati u našoj foto-galeriji.