Maškare

Autor: Ivan Trojić, 2. 3. 2022.

Poklade su, poklade su i ludi su dani…
Veselje pokladnog utorka dotaklo je i našu školu! Šarenilo se, plesalo se, strašilo se, mijaukalo se…  Nastava pod maskama bila je smiješna, al' što je najvažnije, bila je opuštena.

Naučili su i zašto su se ljudi maskirali nekada, a zašto se maskiraju danas.
Nekada, zbog običaja koji je vrlo star, a obuhvaćao je razdoblje od Bogojavljanja (Sveta tri kralja) do Korizme s naglaskom na Pokladni utorak i Pepelnicu. Maskiranje je u početku imalo magično značenje. Prerušavanjem, oblačenjem odjeće naopako ili prekrivanjem lica, zaglušnom bukom, sipanjem pepela i zastrašivanjem željelo se otjerati zimu, bolesti, zle sile.

Povorkom i spaljivanjem princa Fašnika ljudi su slavili pobjedu nad zimom.
Danas, kako bismo postali netko drugi, šetamo kroz vrijeme i stoljeća, putujemo u prošlost, sadašnjost i budućnost, postajemo junaci, princeze, poznate osobe….. To je dan ludovanja i veselja, dan kada uzmemo čarobni štapić u ruke, tri puta zamahnemo njime, prebacimo plašt, stavimo masku na lice, šešir na glavu i zabavljamo.

Poslije užine (krafne) pridružile su nam se područne škole i svi smo krenuli u povorku selom.
Na nekoliko mjesta dočekali su nas kolači, keksi, bomboni… Veselju nije bilo kraja. Nakon šetnje vratili smo se u školu.

Poštujući propisane mjere izbor najbolje maske održao se u razredima. Kako bi sve bilo
pošteno učenici su sami odabrali najkreativniju masku.

Najbolje pogledajte u našoj foto-galeriji.

« Ožujak 2024 »