Prekrasna likovna galerija učenika osmog razreda

Autor: Ivan Trojić, 4. 2. 2022.

Poliperspektiva u portretu
Na nastavi likovne kulture u osmom razredu ponovili smo savladane perspektive u sedmom razredu- linearna,linearna s dva očišta, ptičja, žablja, koloristička..pogledali smo najpoznatiju sliku svih vremena-Mona Lisu- Leonarda Da Vincija i na njoj analizirali atmosferu- pejsaž iza Mona Lise.

Doima se posve realistično - umjetnik je primjenio način slikanja sfumato.. kako bi postigao dojam plavičastih daljina zbog djelovanja slojeva atmosfere.
Potom smo se sjetili također velikog i poznatog umjetnika Pabla Piccassa.. promatrali smo njegove slike i uočili da se na njima ljudi i predmeti, prostori čine čudni, kao da ih promatramo sa više strana istovremeno-poliperspektiva. Ispričala sam neke zanimljivosti o životu možda najvećeg umjetnika svih vremena, o njegovom ogromnom opusu( stvorio je tisuce djela) te o njegovom privatnom životu i brojnim ženama koje su ga inspirirale.
Tada su učenici potražili portrete i prema njima stvarali-Doru Maar,Syliviette, Marie Theresu, Nush Eluard..

U nastavku prekrasni prilozi

Poljubac- rad Hane Kereković

Dora Marr- rad Maše Pavoković

Radovi Sare Petrović i Enne Dubočanac

Rad Ivana Pandurića, ispod Lea Pešutić

rad Hane Kereković, Viktorije Alilović, Lana Pešutić i Katarina Mujić-dolje desno

Radovi  dolje ( gornji pa donji red)Tihane Stjepanovic, Ivana Donkovića,Anemarie Fajdetić,Sebastijana Capana,Marka Mitrovića, DoloresJergović,Mateja Žuntera

“Ne gubi vrijeme odrastajući.”Pablo Picasso

Upravo ovom porukom umjetnik ukazuje na posebnu vrijednost djetinjstva.
Ovaj osebujni umjetnik neiscrpno je vrelo ideja koje su naši učenici genijalno iskoristili.
Ponosim se njihovim uradcima i vjerujem da ce i dalje kvalitetno stvarat  jer osjecaju i vole stvaranje.

Priredila učiteljica LK
Alena Martinović Mileusnić