Lidice 2022.

Autor: Ivan Trojić, 15. 12. 2021.

Sudjelujemo na  Međunarodnom likovnom natječaju-Lidice 2022. za 50. Međunarodnu izložbu dječje likovne umjetnosti LIDICE 2022. (ČEŠKA) na temu:

M U Z E J

kulturne i prirodne baštine. Republika Češka postati će mjesto susreta svjetskih muzejskih djelatnika tijekom ICOM – ove opće konferencije u Pragu. ICOM - Međunarodni savjet za muzeje je međunarodna neprofitna organizacija posvećena očuvanju, unapređenju i komunikaciji svjetske prirodne i kulturne baštine, materijalne i nematerijalne. Osnovana je 1946. godine. Organizaciju čine muzeji i muzejski stručnjaci iz 150 država svijeta, a sve aktivnosti organizirane su unutar 117 nacionalnih i 30 međunarodnih odbora. U organizaciji ICOM-a svake godine održava se 18. svibnja i Međunarodni dan muzeja. Upravo zbog ove velike obljetnice 50. Međunarodna izložba dječje likovne umjetnosti Lidice posvećena je temi – MUZEJ.
Naše vrijedne i likovno talentirane šestašice Iris Rupčić,  Sara Stojić i Ema Živković  naslikale su svoj odgovor na temu -Muzej- Što je za mene muzej? Što bi spremila u Muzej? Materijalna i nemaeterijalna baština za budućnost.
Iris se predstavlja radom-Prošlost gradi budućnost- The Past Builds the Future. Prikazala je 3 motiva-  Vučedolsku golubicu, Kapitolijsku vučicu i par u etno nošnji sa područja južnih krajeva naše zemlje, kao spoj civilizacija  koje su izgradile naš svijet.
Sara se predstavila radom U potrazi za izgubljenim mirisima i okusima. In Search  od Lost Scents And Flavours. Prikazala je  vrč i posudu za pravljenje maslaca tonskom modelacijom .
Ema se predstavila radom koji prikazuje  običaj pranja  rublja na vodi-Handwashing the Laundry  temperama.
Međunarodna izložba i rezultati bit će realizirani u svibnju 2022g. u Lidicama, također i na  web stranici Povratna vijest o rezultatima natječaja bit će objavljena u svibnju 2022. godine na službenim web stranicama The Lidice Memorial, Lidice Gallery:   http://www.mdvv-lidice.cz/en/
 Želimo im   uspjeh  na izložbi. Također im želim da nastave stvarati svakodnevno jer samo uz puno rada dolaze rezultati.
Dakle ni jedan dan bez crte.

Priredila učiteljica LK
Alena Martinović Mileusnić