EUROPSKI DAN JEZIKA (EDJ)

Autor: Ivan Trojić, 27. 9. 2021.

Učiteljica njemačkog jezika Vesna Bukvić obilježila je zajedno s nekoliko učenika 6., 7. i 8. razreda Europski dan jezika. Povodom tog dana održana je radionica pod nazivom „Razgovaraj sa mnom”. Pomoću prezentacije, igre, jezičnog kviza, te ukrašavanja školskog panoa, nastojalo se približiti učenicima važnost jezika u svijetu oko nas.

ŠTO JE EUROPSKI DAN JEZIKA (EDJ)?
To je dan koji promiče učenje jezika diljem Europe. Obilježava se svake godine  26. rujna.
JESTE LI ZNALI DA….?
postoji između 6000 i 7000 jezika na svijetu, od čega je oko 225 autohtonih jezika u Europi
većina svjetskih jezika govori se u Aziji i Africi
dvojezičnost olakšava učenje dodatnih jezika i poboljšava proces razumijevanja
I NAŠA ŠKOLA OBILJEŽAVA EDJ!
Naša se škola, među ostalim hrvatskim i međunarodnim školama u Europi, također priključila u obilježavanju Europskog dana jezika (European Day of Languages).
Učenici su rado sudjelovali u kvizovima, razgovoru i raspravama o važnosti učenja jezika te su imali priliku izreći rečenicu „Razgovaraj sa mnom“ na određenim europskim jezicima što je i bio ovogodišnji jezični moto u našoj školi. Obilježavanjem ovog dana želi se upozoriti učenike na važnost učenja jezika i raznolikost raspona naučenih jezika radi povećanja višejezičnosti i međukulturalnog razumijevanja, zatim promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe koju treba njegovati i sačuvati te poticati cjeloživotno učenje jezika u školi i izvan nje, bilo u svrhe školovanja, za profesionalne potrebe, za potrebe mobilnosti ili pak užitka i razmjene.
I za kraj, ako ste željni još nekih zanimljivosti o europskim jezicima, posjetite web stranicu http://edl.ecml.at/i uživajte u online igricama, poslovicama, zanimljivim riječima, najdužim svjetskim riječima i u još mnoga toga.
Poštujte, čuvajte i cijenite svoj jezik!
Najzanimljivije trenutke možete pogledati u našoj fotogaleriji.