Svjetski dan kravate

Autor: Ivan Trojić, 19. 10. 2018.

Dana 18.listopada 2018. obilježili smo Svjetski dan kravate. Na taj dan 2003. izvedena je instalacija Kravata oko Arene u Puli. Projekt je pokrenula AcademiaCravatica, ustanova koja se bavi proučavanjem i čuvanjem kravate kao pokretne hrvatske i svjetske baštine.

Kravata je hrvatski simbol koji je prepoznatljiv diljem svijeta. Hrvati, doduše, nisu izumili kravatu, ali su ju u 17.stoljeću raširili po Europi kao modni detalj. Sudjelovali su u Tridesetogodišnjem ratu i bili su prepoznatljivi po marami oko vrata, preteči današnje kravate. I sam Luj XIV., francuski kralj, počeo je nositi kravatu. Kravatu su nakon Francuza prihvatili Belgijanci, Nizozemci, a zatim i Englezi.

Učenici 6. i 7.razreda izradili su košulje i kravate origami tehnikom. Da bi Svjetski dan kravate bio potpun, učitelji i učenici kravatom su obogatili svoju odjevnu kombinaciju.S veseljem su iz ormara izvukli kravate svojih očeva, djedova, braće, stričeva i ujaka te ih veselo nosili cijeli dan. Klasične, moderne, duge, kratke, leptir-mašne, šarene, svečane ili sa šljokicama, sve su moguće vrste i oblici kravata, barem na jedan dan, krasili učeničke, ali i učiteljske modne kombinacije. Svi su se tom prilikom osjećali nekako posebno dotjerano.

Učenici razredne nastave dali su svoj doprinos obilježavanju Svjetskog dana kravate raznim aktivnostima. Na satu likovne kulture kravate su poslužile kao motiv koji su učenici promatrali. Kolaž- papirom prikazali su ritam boja, a uljnim pastelama i komplementarni kontrast na kravatama. Panoe učionica sada krase likovni radovi. Pojedini učenici su i vježbali kako se kravata može vezati.

Na fotografijama možete pogledati kako smo obilježili Svjetski dan kravate.

Učiteljice:  Ines Knežević i Mirjana Cimbal