Međunarodni projekt razmjene straničnika

Autor: MARINA ĐUKIĆ, 8. 11. 2017.

Mjesec listopad je mjesec školskih knjižnica u kojemu se tradicionalno provodi mnoštvo projekata u školskoj knjižnici. Ove godine naša škola se ponovno uključila u međunarodni projekt razmjene straničnika "Bookmark exchange project: connecting communities and cultures".

Ove godine projekt smo proveli u 7.razredu. Organizator projekta je Međunarodna udruga školskih knjižničara koja nam je za partnera u projektu dodijelila školu Vaclovas Girzadas progymnasium iz grada Kaisiadorys iz Litve.

Projekt smo provodili tijekom 4 školska sata. Na prvome satu saznali smo puno toga o Litvi, geografskom položaju, gradovima, klimi, susjednim baltičkim zemljama. Pogledali smo i litavske plesove, poslušali pjesme te naučili svoju prvu riječ na litavskom jeziku. Zatim smo sljedeći sat snimili videopredstavljanje razreda i naše škole i sela kako bismo im se što zornije predstavili. Nakon svega izrađivali smo označivače s motivima hrvatskih izumitelja, književnika, motivima iz hrvatske kulturne baštine te prepoznatljivim građevinama.

Kad su označivači bili gotovi, plastificirali smo ih i zajedno s promotivnim materijalima o Hrvatskoj na engleskome jeziku poslali poštom našim malim prijateljima iz Litve. Naše videopredstavljanje poslali smo im e-poštom uz prigodno pisamce.

Prošli tjedan stigli su nam straničnici iz Litve i jako nas obradovali.

U galeriji fotografija možete pogledati i naše i litavske straničnike.

« Ožujak 2024 »