Tulum s(l)ova

Autor: MARINA ĐUKIĆ, 5. 11. 2014.

U Knjižnici OŠ „Ljudevit Gaj“ iz Lužana ove godine je prvi put održan Tulum s(l)ova. Tulum s(l)ova je zajednički projekt Hrvatske mreže školskih knjižničara, Hrvatske udruge školskih knjižničara i OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog iz Ivanca. Projekt je namijenjen poticanju čitanja iz užitka, a ove godine je započeo već četvrti ciklus projekta. U projektu mogu sudjelovati učenici sedmih i osmih razreda osnovnih škola, kao i prvih i drugih razreda srednjih škola.

Svake godine projektu se priključuje sve više školskih knjižnica tako da u ovom ciklusu sudjeluje 41 škola iz cijele Republike Hrvatske. Projekt započinje neobičnim noćnim čitateljskim susretom u školskoj knjižnici.

U našoj knjižnici noćni čitateljski susret održali smo 31. listopada s početkom u 18 sati. Učenike je dočekala svečana atmosfera, na stubama su postavljene lučice čija je svjetlost obasjavala put do knjižnice. Tulum smo započeli donošenjem pravila ponašanja, porazgovarali smo o poželjnom i nepoželjnom ponašanju te zaključke zapisali na plakat. Nakon toga podijeli smo se u skupine i igrali društvene igre Pictionary i Alias; borbe su bile žestoke, ali fer. Mučili smo se s objašnjavanjem riječi drugim riječima, često su se mogle čuti riječi poput glagol, svršeni, nesvršeni, sadašnjost, infinitiv. A tek da vidite kakva su remek djela nastala prigodom pokušaja objašnjavanja pojmova crtežima!

U 20 sati započeli smo svečano ceremonijalno čitanje najdražih pjesama i ulomaka iz knjiga koje govore o ljubavi. Čitali smo pjesme: Zaljubljena djevojčica Dragutina Tadijanovića, Čekaj me Konstantina Simonova, Ljubavno predvečerje Dobriše Cesarića, Tijelo žene Zvonimira Goloba; prozna djela: Dragulji strasti Janka Matka, Bilješke jedne gimnazijalke Nade Mihelčić, Twist na bazenu  Jadranka Bitneca, Sumrak sagu:Mladi mjesec Stephenie Meyer, Ljubav, padobranci i izvanzemaljci Mladena Kopjara, Zamijenjana te dio Voljeti sebe iz priručnika za zdravo odrastanje Novogradnja teen ponosa. Čitali smo samo pod svjetlošću svijeća dodatno osvjetljavajući knjige baterijskim lampama.

Nakon ceremonijalnog čitanja uslijedilo je neobično i zanimljivo virtualno upoznavanje i druženje s učenicima iz OŠ Ante Starčevića iz Lepoglave i iz OŠ Antuna Mihanovića iz Nove Kapele, Batrine. Učenici su jedni drugima čitali odabrane tekstove, a naše učenice Ana Marosavljević i Korana Mileusnić otpjevale su Rihanninu pjesmu i tako pokazale još jedan svoj talent i znanje engleskoga jezika.

Za kraj smo se zasladili tortom i grickalicama te se udobno smjestili i pogledali film Gospodarica zla s Angelinom Jolie u glavnoj ulozi. U ponoć smo se razišli kućama puni dojmova s našeg prvog Tuluma s(l)ova.

Noćni čitateljski susret prva je faza projekta, a druga faza projekta je javno čitanje iz užitka u raznim udrugama, poduzećima, na javnim mjestima u selu i slično. Druga faza projekta provodi se do 20. listopada 2015. godine. Na ovaj način školske knjižnice doprinose kulturnim aktivnostima u svojoj lokalnoj zajednici, nudeći neobičnu kulturnu uslugu – čitanje naglas iz užitka.

Priloženi dokumenti:
DSCF1586.JPG (1.21 MB)