Europski dan jezika

Autor: Ivan Trojić, 2. 10. 2023.

Europski dan jezika obilježava se svake godine 26. rujna. Taj se dan slavi raznolikost kontinenta s više od 200 europskih jezika, 24 službena jezika EU-a i tri pisma. Uz to, u Europi se govori oko 60 regionalnih i manjinskih jezika. Obilježavanjem ovog dana želi se potaknuti učenje stranih jezika među ljudima.

Učiteljica njemačkog jezika Vesna Bukvić je zajedno s učenicima obilježila EDJ kroz više aktivnosti. Slijedeći učenici su sudjelovali: učenici 7. razreda - Klara Šikić, Patricija Stanišić, Marko Blažanović, Iva Katavić, Petra Vukušić, Matija Donković, učenici 6. razreda – Mislav Matijević, Barbara Stanišić, Magdalena Tomić i učenici 8. razreda – Iva Matijević, Matea Petrović, Ines Ćosić, Sara Stojić i Vanesa Kelečić.

Jedna od aktivnosti je bila aplikacija za jezični izazov. Aplikacija se sastoji od izazova i kvizova, koja nudi učenicima mogućnosti za vježbanje jezika izvan učionice. Prolaskom kroz 7 razina učenici mogu napredovati od skromnog agenta do glavnom agenta. Ova aktivnost je trajala 7 dana.

Učenici su se isto tako natjecali u prepoznavanju zastava, a učionicu stranih jezika pozdravili su s riječi „Dobrodošli“ na više jezika. Kako su to naši učenici učinili možete pogledati na slijedećem linku:

Učiteljica i učenici pobrinuli su se i za uljepšavanje školskog panoa, na kojemu su istaknute riječi godine. Svake godine zemlje diljem Europe sudjeluju u tradiciji odabira riječi godine. Ta praksa uključuje odabir jedne riječi ili izraza koji odražava društvene, kulturne ili političke trendove i događaje u godini, a u fotogaleriji možete vidjeti koje su to riječi.

Ostale fotografije možete pogledati u našoj foto galeriji.

Autor: Vesna Bukvić