GRAZ – ČOKOLADNI IZLET ZOTTER

Autor: Ivan Trojić, 26. 6. 2023.

Učenici od 5. do 8. razreda, koji pohađaju nastavu njemačkog jezika, su 12. lipnja 2023. godine zajedno s učiteljicom Vesnom Bukvić i uz pratnju učiteljice Martine Štimac posjetili Graz, te tvornicu čokolade Zotter u Riegersburgu.

Tvornicu čokolade Zotter pokrenuo je Josef Zotter sa svojom obitelji. Cijela proizvodnja se temelji na načelima zdrave bio prehrane. Zotter je jedina tvornica u Europi koja proizvodi čokoladu od zrna kakaovca do gotovog proizvoda. Svaka čokolada je posebno dizajnirana kao i omot.

Pri dolasku u tvornicu, prva postaja je bilo gledanje filma, a nakon toga ulazak u prekrasan svijet čokolade. Učenici su dobili keramičke žlice za kušanje raznih vrsta čokolada. Pri izlasku iz tvornice, imali su priliku razgledati zološki vrt s domaćim životinjama i groblje čokolada, gdje su postavili čokolade koje nisu bile uspješne pa su povučene iz proizvodnje.

Nakon razgledavanja tvornice, uputili su se prema centru Graza. Graz je drugi grad po veličini i značaju u Austriji. Zbog svog izgleda i arhitekture zovu ga i malom sestrom Beča, ipak Graz je opuštenijeg duha, mladenačkiji zahvaljujući velikom broju studenata. 2003. god. Graz je bio Europski grad kulture. Po dolasku u centar grada, učenici su posjetili Hauptplatz – glavni trg, gradsku vijećnicu, katedralu i mauzolej, gradski park, Murinsel – futurističko čudo, smješteno na rijeci Muri, koje sadrži amfiteatar, igralište i kavanu, Schlossberg Uhrturm i drugo. Učenicima se posebno svidjelo penjanje do Schlossberg Uhrturm-a, kamo su se neki penjali stepenicama, a drugi liftom. Posebno im se svidjelo spuštanje niz tobogan, koji je visok koliko i brdo, na kojem se nalazi znameniti Uhrturm.

Kako nam bilo pogledajte u našoj fotogaleriji.

Autor teksta: Vesna Bukvić