STVARAJ S PRIRODOM I U PRIRODI

Autor: Ivan Trojić, 31. 5. 2022.

Create with nature and in nature - eTwinning projekt
Projekt je namijenjen učenicima i učiteljima osnovnih škola diljem Europe koji vole umjetnost i prirodu. Njegova okosnica je istraživanje okoliša, njegovih resursa za obradu likovnih sadržaja i stvaralačku aktivnost te upoznavanje umjetnika koji se bave land artom, umjetničkim akcijama (performance i happening), umjetničkim instalacijama.

Sudionici projekta su obrađivali  likovne sadržaje po izboru, na otvorenom, koristeći materijale koje priroda nudi te svoje iskustvo podijelili na Twinspaceu. Predviđeno trajanje projekta je školska godina 2021./2022. Osim naše škole u projektu sudjeluje aktivno još nekoliko škola sa područja Republike Hrvatske: OŠ Bedekovičina ,OŠ Ljudevit Gaj Mihovljan, OŠ Mače, OŠ Ante Kovačića -Zlatar, OŠ Kuršanec, OŠ Novi Marof, dvije škole iz Turske: Sahit Zafer Er Imam Hatip Ortaokolu i Kuskayasi Ortaokolu,Ondokuzmayis.
U projektu sudjeluju  učenici PN za vrijeme Ine - Likovna skupina i nastave Likovne kulture.

Za početak smo  na INi- uz rijeku Savu  stravarali jesenjim materijalima -sprialu nautilis.

Na LK u osmom razredu  u temi o prostornom uređenju i suvremenim vidovima umjetnosti napravili smo nekoliko Land art  radova  na lokaciju uz rijeku Orljavu.

Prvi kreativan zadatak bio je osmišljavanje i postavljanje loga za projekt. Realizirali smo ga u osmom razredu. Iz obilja kvalitetnih rješenja, odabrali smo rad Maše Pavoković i Dolores Jergović za predstavnika naše  škole

U izradi znaka fokusirali smo se na osnovne geografske značajke kraja- 2 rijeke ( Orljava koja se ulijeva u Savu, brda Dilj gore, ravničarski kraj koji je nekad bio i poplavljivan, pa je otud i nastao naziv mjesta Lužani, zbog staništa hrasta lužnjaka.
Djelovanje čovjeka prikazali smo kao brižnu ruku.

Zadatak smo realizirali  crtačko-slikarskim  sredstvima -olovkom i drvenim bojicama - U petom razredu likovni zadatak- proporcije  -odnosi veličina iztraživali smo  i u školskom parku tražeći graničice koje predstavljaju čovjeka u različitm pokretima.

25. ožuka je održan Zoom sastanka u kojem su učenice-Maša P.,Dolores J. i Sara Petrović  drugim školama partnerima  predstavili prirodna obilježja našeg kraja  kroz pptx i  Land art projekt.
Mi smo se odlučili za umjetnika Richarda Schilinga iz UK koji  radi  Land art projekte  u kojima istražuje utjecaj promjena uzrokavanih vremenom - protokom i mijenama  na uratke stvorene od prirode i postavljene u prirodi.
Na sastanku se birao i logo natjecanja. Naš prijedlog je završio na sredini ljestvice.

Potom smo na INi   izradili instalaciju - Krug i kvadrat od prirodnog materijala -maslačka u različitim fazama i kroz nekoliko dana pratili utjecaj  protoka vremena na instalaciju.

Također smo  12.5 u petom razredu, relizirali ritam u prostoru  radeći materijalima  nađenim uz rijeku Orljavu sljedeće radove:

Video-Krug i kvadrat- prolaznost.
Rad je nastao na INI u sklopu ETwinining projekta. Video možete preuzeti klikom na ovu  poveznicu.

Do kraja projekta još ćemo promatati  utjecaj protoka vremena na naša djela-

učiteljca LK
Alena Martinović Mileusnić