LIK 2020-natjecanje iz Likovne kulture-rad Anje Vračić predložen za državnu smotru

Autor: Ivan Trojić, 29. 9. 2020.

Ovogodišnja tema- poticaj likovnih radova za učenike od 5. do 8. razreda bila je UMJETNOST I ČOVJEK, a podtema Kad bi spomenici pričali a legende oživjele.

Likovna tehnika izrade radova  je crtež tušem, perom i kistom ili digitalni crtež. Učenici su trebali izraditi strip s naslovom i slikama  (šest do osam kadrova). Tekst je trebao biti sastavni dio stripa. Sadržaj i tekst stripa trebalo je planirati na temu spomenika kulturno-umjetničke baštine i legendi.

Zadaci učenika bili su :

• povezivanje odgojnog cilja s izabranim ključnim pojmovima likovnog jezika
  • povezivanje istraživanja teme-poticaja Umjetnost i čovjek i podteme Kada bi spomenici pričali, a legende oživjele s jednom ili više međupredmetnih tema i i nastavnih predmeta (korelacija)
  • senzibiliziranje učenika za očuvanje materijalne i nematerijalne kulturne baštine
  • uporaba aplikacije za crtanje i ilustraciju na tabletu

Iako se školsko natjecanje održalo u veljači i školsko povjerenstvo odabralo 4 najkvalitenija rada, na županijsku smotru likovnih radova,morali smo čekati sve do rujna, naravno zbog epidemiološke situacije u zemlji.

Na smotru su se prijavile brojne škole sa po 4 rada koliko je bilo dozvoljeno.

Na našoj školinajkvaliteniji su bili radovi Anje Vračić 8 raz, Maše Pavoković 6 raz, Gabrijele Pavić 6 raz i  Sare  Petrović , također 6 raz.

Motivacija za strip  je bila vijest koju je donijela Matica Ilirska u 19 st. a također je o  njoj pisao i istraživao  povjesničar Fran Gundrum. Naime, u Malinu je Manda Gašparević , okopavajući njivu pronašla nalaz zlatnog nakita, za koji se pretpostavlja da je iz brončanog  doba. Pronalazak zlata izazvao je senzaciju, prijavljeno je žandariji, graničarskoj pukovniji i uglavnom je završio u prijestolnici  tadašnje monarhije, Beču. Djelom je završio i zagrebačkom Arheološkom muzeju.

Rad Anje Vračić izabran je u tri najkvalitnija i predložen je za državnu izložbu koja će biti u prosincu, također virtualna kao i ova županijska na kojoj je još izložen rad Maše Pavoković.

R.br.

Ime i prezime učenika

Razred

Mentor

1.

OŠ „Vjekoslav Klaić“, Garčin

Ena Ražek

Josipa Čeliković

2.

OŠ „Vladimir Nazor“, Slavonski Brod

Mia Vrkljan

Snježana Vidaković

3.

OŠ „Ljudevit Gaj“ Lužani

Anja Vračić

Alena Martinović Mileusnić

Izložba se može pogledati na https://www.artsteps.com/view/5f6cedc994176c6a4bd4c54c

Čestitam svim učesnicima a posebno Anji ,koja je sada u srednjoj školi , u nadi da ih je ovo istraživanje i stvaranje potaklo da cijene i istražuju zavičajnu baštinu , da uoče da su stvaralački dometi izazovni i lijepi,puno traže a puno i daju.

Naime , djelo je uvijek nagrada ili kazna za način na koji si radio.

U prilogu pogledajte zanimljive stripove koje su stvorile naše kreativne nade u suradnji s učiteljicom LK.

učiteljica LK

Alena Martinović Mileusnić