Autor: Ivan Trojić, 15. 3. 2020.

Poštovani roditelji!

U skladu s novonastalom situacijom i uputama MZO-a od sutra započinjemo nastavu na daljinu. Uspostava funkcionalnog sustava za učenje na daljinu (online) već je započela.

Očekujemo da do srijede razrednici i predmetni nastavnici testiraju virtualne razrede (učionice), ostvare kontakt s Vama i našim učenicima kako bismo dogovorili više komunikacijskih kanala i počeli nastavu u virtualnim razredima.

Do sada smo isprobali nekoliko servisa za učenje na daljinu i postoje poteškoće kod dosta njih zbog toga što podnose dosta manje opterećenje od očekivanog većeg broja korisnika.

Od ponedjeljka će svim učenicima biti omogućeno i praćenje nastave putem HRT3 za razrednu nastavu i Sportske TV za ostale učenike (od 5. do 8. razreda) gdje će biti emitirani videosadržaji koji će se upotrebljavati u virtualnim poučavanjima.

Osnovne rasporede nastavnih sati za izvođenje nastave na daljinu, kao i rasporede emitiranja obrazovnih sadržaja putem televizijskih programa za cijelu Republiku Hrvatsku, možete pronaći na poveznici (mrežna stranica MZO-a).

Nekoliko općih napomena:

Isporuka sadržaja bit će na različite načine:

• u pisanom obliku (kad je to moguće)
  • u audioobliku
  • upućivanjem na određene sadržaje koji su dostupni kao videomaterijali.

Upozoravamo učenike na:

• primjerene oblike ponašanja u virtualnoj učionici (okruženju)
  • vrijede ista pravila dobrog ponašanja i ophođenja kao da su u školi
  • za neprimjerene oblike ponašanja snose se posljedice kao da se ti neprimjereni oblici ponašanja događaju u učionici (pravilnici).

Učitelji će:

• pratiti aktivnost učenika
  • davati zadatke
  • poticati na rad
  • usmjeravati na daljnji rad
  • okupljati u virtualne učionice.

Rad učenika:

• u iduća 2 tjedna neće se ocjenjivati, ali će se pratiti rad
  • učenici (u virtualnim razredima) ne moraju zadaće odraditi u realnom vremenu (ako zbog prekida veza i sl. ne mogu), ali tijekom dana moraju odraditi određenu aktivnost.

Molimo učenike i roditelje da NE KORISTE:

• mogućnost interaktivne videokonferencije u stvarnom vremenu (nepotrebno opterećivanje sustava)

KORISTITI:

• unaprijed snimljene videolekcije pohranjene na nekom od globalnih servisa (npr. YouTube)
  • snimke koje je pripremilo MZO – koristiti DAVANJEM POVEZNICE učenicima – NE preuzimanjem na računalo ili prebacivanjem na druge servise.

Samo roditelji učenika razredne nastave koji ne mogu pronaći način da zbrinu djecu (nemaju mogućnost ostaviti pod nadzorom kod kuće) mogu ostaviti dijete u MŠ u Lužanima (slično kao za vrijeme štrajka – kod nas nije bilo takvih).

Molim sve roditelje i učenike da se aktivno uključite i date svoj doprinos u ovim prvim danima kako bismo postigli maksimalnu učinkovitost.

U prilogu ove obavijesti nalazi se i uputa za učenike kako da se registriraju na Google Classroom. Molim sve učenike od 5. do 8. razreda da slijede upute i pokušaju se prijaviti u virtualne razrede.

Ravnatelj OŠ „Ljudevit Gaj“, Lužani

Petar Delić, prof.