Tulum s(l)ova 2019., Noćni čitateljski susret

Autor: MARINA ĐUKIĆ, 28. 10. 2019.

U Osnovnoj školi „Ljudevita Gaja“ iz Lužana opet je bilo veselo i inovativno. Učenici 7. i 8. razreda okupili su se u školskoj knjižnici u petak predvečer da bi proslavili Mjesec hrvatske knjige. Učiteljice hrvatskog jezika Ines Knežević i biologije Martina Štimac, učitelj informatike Ivan Trojić te knjižničarka Marina Đukić za njih su pripremili zanimljiv kulturni program.

Uključili smo se u projekt za poticanje čitanja Tulum s(l)ova te 25. listopada održali Noćni čitateljski susret.   Donijeli smo pravila ponašanja kako bi svima susret protekao u ugodnom ozračju, igrali društvenu igru Pictionary, odgledali, zapjevali i zaplesali uz film Camp Rock

Učiteljica Martina Štimac učenike je vodila kroz radionicu „Izradi svoj personalizirani sapun“ tijekom koje su izrađivali sapune birajući boju i miris i koje su na kraju ponijeli svojim kućama kao uspomenu na Tulum s(l)ova.

Središnji dio večeri bilo je ceremonijalno čitanje pod svjetlosti svijeća, svaki učenik pročitao je svoj najdraži odlomak iz knjige po izboru. Posebno nas je iznenadio Ivan koji je čitao šaljivu ljubavnu  poeziju.

Nakon čitanja uslijedio je razgovor putem Skypea s učenicima Područne škole „Druškovec“. Taj virtualni susret bio je vrlo zanimljiv s obzirom da smo razgovarali s učenicima s kajkavskog govornog područja. Učenici kajkavci pročitali su nam pjesmu na kajkavštini, a mi smo pogađali što znači koja riječ. Naučili smo da je oblok prozor, a dažđ kiša. Mi smo njima pročitali pjesmu Vanje Radauša Prva rič što sam je čuo. Za kraj susreta pjevali smo jedni drugima: oni nama Veselo, veselo Zagorci, a mi njima Vesela je šokadija.

Bila je to prava spontana razmjena kulturne baštine koja nas je sve obogatila. Susret smo zaključili učeničkim upitom Biste li vi nama mogli barem jednom mjesečno ovo organizirati? i zaključcima Tako mi je drago da je ovo bilo kod nas, da barem bude opet.  Kao najveću posebnost ovog programa većina učenika izdvojila je ceremonijalno čitanje što samo dokazuje da mali Hrvati vole čitati i mogu uživati u knjizi.