Mjesec hrvatske knjige - Glagoljica ljudskim tijelima

Autor: MARINA ĐUKIĆ, 8. 11. 2018.

Tema ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige je kulturna baština. Kulturna baština definira se kao ono što je iz prošlosti sačuvano, naslijeđeno i njegovano. Hrvatska kulturna baština iznimno je bogata i ima dugu tradiciju. U hrvatsku kulturnu baštinu ubrajamo  bogatstvo pisane riječi, likovne umjetnosti, arhitekture, krajolika, ali i jezike, dijalekte, folklorno stvaralaštvo i tradicijska umijeća i obrte.

Vrlo važno mjesto u hrvatskoj kulturnoj baštini zauzima i glagoljica.

Glagoljica je najstarije slavensko pismo koje je sastavio Konstantin-Ćiril u 9. stoljeću. Na hrvatskim prostorima zadržala se cijelo jedno tisućljeće, na posljetku ju je iz svakodnevne upotrebe istisnulo latinično pismo.

Glagoljica je posebna, lijepa i nekako mistična, intrigantna. Iščitavati slova uklesana prije puno stoljeća u kamen ili iščitavati slova urezana u zid malenih crkvica poseban je osjećaj.

Mi smo svojim učenicima željeli osvijestiti važnost i ljepotu glagoljice te smo za njih osmislili niz aktivnosti vezanih uz glagoljicu. Jedna od aktivnosti jest i glagoljica ljudskim tijelima. Povezali smo nastavne predmete Hrvatski jezik, Tjelesnu i zdravstvenu kulturu i Knjižnični i informacijski odgoj i obrazovanje. Iz knjige Glagoljica za osnovce naučili smo glagoljska slova, na satu Hrvatskoga jezika učenici su vježbali pisati glagoljicu rukom, a na satu Tjelesne i zdravstvene kulture – tijelima! Na fotografijama pogledajte glagoljske natpise HRVATSKA i CROATIA tijelima naših sedmaša i sedmašica.

« Svibanj 2024 »