Europski dan jezika, 26. rujna

Autor: MARINA ĐUKIĆ, 26. 9. 2018.

26. rujna u svijetu se na inicijativu Vijeća Europe obilježava Europski dan jezika od 2001. godine.

Ciljevi Europskog dana jezika su upozoriti javnost na važnost učenja jezika i raznolikost raspona naučenih jezika kako bi se povećala višejezičnost i međukulturalno razumijevanje; promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe koju treba njegovati i sačuvati te poticati cjeloživotno učenje jezika u školi i izvan nje, bilo u svrhe školovanja, za profesionalne potrebe, za potrebe mobilnosti ili užitka i razmjene.

Poslovica kaže da vrijediš onoliko koliko jezika govoriš stoga smo i mi u našoj školi odlučili obilježiti Europski dan jezika. Kroz razne aktivnosti pokazali smo koliko su jezici slični, ali i koliko mogu biti različiti. Učenici su razvrstavali internacionalizme u 5 različitih jezika te ih izgovarali na tim jezicima. Zapazili smo da  se, iako se riječi vrlo slično pišu, različito izgovaraju.

Također, pokazali smo na raznim primjerima koliko se jezici mogu razlikovati. Primjerice tropsko voće ananas se na hrvatskome jeziku kaže ananas, na francuskom ananas, na ruskom ananas, na njemačkom Ananas, ali na engleskome se kaže pineapple. Dosadni kukac komarac na brojnim jezicima kaže se mosquito, ali se na talijanskome kaže zanzara.

Da se jezik može učiti na zabavan način uvjerili smo se kroz natjecanje u jezičnim brzalicama na 4 jezika. Apsolutni pobjednik ovog natjecanja je Vlatko Ervaćinović. Kako su naši učenici zvučali izgovarajući brzalice poput Der Starke Stephan Sturm stolpert ständig über Stock und Stein.; Peter Piper picked a peck of pickled peppers. How many pickled peppers did Peter Piper pick?; Pancha plancha con cuatro planchas. ¿Con cuántas planchas Pancha plancha? i Četiri čavčića na čunčiću čučeći cijuču poslušajte u videu na facebook stranici naše školske knjižnice, a u galeriji fotografija pogledajte kako smo obilježili Europski dan jezika u školi.