Posjet Karlovcu i Ozlju

Autor: MARINA ĐUKIĆ, 16. 5. 2018.

Učenici sedmoga i osmoga razreda danima su željno iščekivali polazak na izlet u Karlovac i Ozalj. Pripremali su se, razgovarali što će sve na putu vidjeti, provjeravali vremensku prognozu, spremili svoje torbe. Jutro je osvanulo pomalo tmurno, ali učenici su se pobrinuli da atmosfera u autobusu bude kao da je vani najljepši sunačni dan.

Prvo smo obišli plemićki grad Ozalj, posjetili se na slavnu prošlost Zrinskih i Frankopana, saznali u čijem je vlasništvu danas njihov dvorac, kojim stilovima je građen, zašto je bio teško osvojiv. Zatim smo se pod stručnim vodstvom zaputili u Zavičajni muzej grada Ozlja koji se nalazi u dvorcu. Pogledali smo putujuću izložbu čipke koja je hrvatsko kulturno blago te se upoznali sa stalnim postavom Muzeja koji čuva arheološke artefakte iz razdoblja mlađeg kamenog doba pa sve do danas. Vidjeli smo oružje iz borbi protiv Osmanlija, oruđa, narodne nošnje, vrlo stara i važna djela hrvatske književnosti poput Belostenčeva Gazophylaciuma, Putnog tovaruša Katarine Zrinski i Adrianskoga mora sirenu Petra Zrinskoga te predivne akvarele Slave Raškaj. Iz dvorca puca pogled na jednu od najstarijih i najljepših hidroelektrana ozaljsku „Munjaru“ koju je na rijeci Kupi izgradio poznati arhitekt Herman Bolle, a čiji je položaj odredio Nikola Tesla.

Nakon Staroga grada u Ozlju posjetili smo i Etno park Ozalj u kojemu smo vidjeli kako su živjeli seljaci prije nekoliko stoljeća te se upoznali s posebnih stilom gradnje seljačkih kućica „na hrvaški vugel“.

Posjetili smo još i Karlovac – grad na četiri rijeke u kojemu smo saznali zanimljivosti o nastanku Karlovca kao obrambenog i neosvojivoga grada. Karlovac je grad jedinstvenog tlocrta šesterokrake zvijezde, opasan šančevima i kulama i kao takav bio je neosvojiv za tadašnju osmanlijsku vojsku.

Na kraju smo posjetili Aquatiku – akvarij slatkovodnih riba te proširili svoja „ribička“ znanja. Vidjeli smo brojne endemske vrste riba i saznali mnoge zanimljivosti te pogledali izložbu fotografija.