Književni susret s Melitom Rundek

Autor: MARINA ĐUKIĆ, 29. 1. 2018.

U petak, 26. siječnja,  našu školu je posjetila poznata hrvatska književnica Melita Rundek.

Književni susret bio je namijenjen učenicima predmetne nastave. Književnica je učenicima govorila o svojim knjigama, o sebi i svom životu, o  književnim nagradama koje je dobila, ali i o važnosti čitanja, o tome što nam čitanje čini te što bi nam se moglo dogoditi ukoliko ne čitamo.

Melita Rundek je autorica 18 književnih djela, od kojih je čak 15 napisanih za djecu i mlade.

Knjiga Psima ulaz zabranjen lektirna je knjiga za 6. razred. Za nju je autorica dobila prvu nagradu Ivana Brlić-Mažuranić 1999. godine za  najbolje neobjavljeno djelo za djecu.

Autorica se u djelima često hvata u koštac s problemima s kojima se susreću djeca i mladi pa tako u knjizi Haj, ja sam online progovara o opasnostima koje vrebaju na internetu, u knjizi Izgubljena u ormaru piše o potrošačkom društvu, o problemima s kojima se susreću učenici ukoliko nemaju markiranu odjeću i obuću, o pokušavanju kupovanja sreće, u knjizi Hrvač progovara o dječaku Filipu koji boluje o cerebralne paralize te o njegovome svakodnevnom hrvanju sa životom, s problemima, s omalovažavanjem i zlostavljanjem kroz koje prolazi.

Njezine knjige dobro su prihvatila i djeca i odrasli. Drugu njezinu knjigu Mirko i sedam prigovora koja govori o psihičkom zlostavljanju, upotrijebio je, u dijelovima, kao predložak za neke od radionica UNICEF-a u kampanji "Stop zlostavljanju među djecom" koje su izvedene u nekoliko stotina škola diljem Hrvatske te uvrštena na top-listu najkvalitetnijih knjiga te godine koju sastavlja Komisija za knjižnične usluge Hrvatskog knjižničarskog društva.